Strona główna/O przedszkolu

O przedszkolu

Trochę informacji o Naszym Przedszkolu

Przedszkole w Gorzycach powstało w 1995 roku. Przedszkole usytuowane jest w centrum Gorzyc w powiecie Wodzisławskim. Wyposażenie przedszkola obejmuje 4 sale zabaw które są jasne i przestrzenne (przy salach znajdują się łazienki wraz z sanitariatami), sekretariat, kuchnię, pokój nauczycielski oraz gabinet dyrektora .

Przedszkole posiada bogaty zbiór zabawek, materiałów i pomocy dydaktycznych, który sprzyja aktywnej zabawie i uczeniu się dzieci. W salach są kąciki tematyczne np. kuchenny, czyteniczy, przyrody, gier, konstrukcyjny, plastyczny, muzyczny wyposażone w różnorodne materiały, pomoce i zabawki. Przedszkole posiada również ogród. W ogrodzie jest piękny, kolorowy nowy plac zabaw, składający się z trzech zjeżdżalni i przejścia rurowego. Oprócz tego w ogrodzie znalazły się też cztery bujaki sprężynowe i nowe huśtawki. Jest też piaskownica oraz altana w której dzieci mogą odpocząć, zjeść podwieczorek czy porozmawiać.

Plac zabaw Plac zabaw

W celu uatrakcyjnienia pobytu w ogrodzie dzieci mają do dyspozycji przenośny sprzęt i zabawki, np. piłki, parasole, zabawki do piasku, piłki do skakania, obręcze, hula-hop. Wyposażenie przedszkola i organizacja działalności sprzyjają wszechstronnemu rozwojowi dziecka, zapewniają bezpieczne i higieniczne warunki pracy zarówno dzieciom, jak i pracownikom.

Aktualnie w przedszkolu funkcjonują 4 oddziały (tj.grupa 3-4 latków, grupa 4-5 latków , dwie grupy 5-6 latków), do których w sumie uczęszcza 100 dzieci w wieku od 3 do 6 lat.Przedszkole zapewnia swoim wychowankom nie tylko bezpieczny pobyt w placówce, ale również zajęcia wpływające na rozwój dziecka już od najmłodszych lat. Dzieci aktywnie uczestniczą w zajęciach logopedycznych, z rytmiki, oraz zajęciach z j.angielskiego a dodatkowo w zajęciach takich jak: magiczne eksperymenty, wg. Wygotskiego, odmienna metoda czytania wg. I.Majchrzak, warcaby. Często biorą też udział w przedstawieniach, na które zapraszają ich starsi koledzy ze szkoły podstawowej znajdującej się w tym samym budynku, co przedszkole.
Kadra przedszkola liczy 16 osób, w tym 6 nauczycieli z wymaganymi kwalifikacjami. Obecnie dyrektorem przedszkola jest Pani mgr Joanna Tomala-Gądek.

Zalety przedszkola - czyli korzyści wynikające z uczęszczania dziecka do przedszkola

Wychowanie przedszkolne jest bardzo ważne dla wszechstronnego rozwoju dziecka i nie można go zaniedbywać. Przedszkole to miejsce przyjazne wszystkim dzieciom. To miejsce ma mnóstwo zalet i może pomóc dziecku w zdobyciu doświadczeń, o jakie w domu naprawdę trudno. Twoje dziecko uczęszczając do przedszkola odnosi wiele korzyści. Korzyści są bardzo szerokie, obejmujące społeczny, intelektualny, emocjonalny, językowy oraz ruchowy rozwój Twojego dziecka. Poprzez kontakt z rówieśnikami, dziecko poznaje zasady i reguły społeczne obowiązujące w grupie rówieśniczej.

Rozwój społeczny

Poprzez kontakt z rówieśnikami, dziecko poznaje zasady i reguły społeczne obowiązujące w świecie. Dziecko uczy się dzielić z innymi, czekać na swoją kolej, współpracować , ale też „zawalczyć o swoje”. Zabawa w grupie lepiej niż jakiekolwiek wytłumaczenie pozwala zrozumieć i doświadczyć, na czym polega współpraca i współdziałanie. Grupa przedszkolna stanowi małą , ale różnorodną społeczność, w której uwidaczniają się różne charaktery, temperamenty, zdolności. Jest to niewątpliwie kolejna zaleta, ponieważ kontakt z dziećmi o różnych możliwościach, uczy dzieci tolerancji i kształtuje postawy akceptacji. Czasami należy komuś pomóc, z kimś innym trzeba się zaprzyjaźnić, z innym wytrzymać i zaakceptować, a jeszcze z innym kolegą być może i pokłócić. Z czasem również dziecko zdobywa wiedzę, jakie zachowania są społecznie akceptowane, a jakie nie. Szybko dowiaduje się, że nie wolno bić się z innymi ani nikogo obrażać. Nauczy się mówić ,,przepraszam” jeśli zrobi coś złego lub podziękuje kiedy rówieśnik zrobi coś dla niego. Zabawa zespołowa uczy tolerancji, podziału pracy, kształtuje postawy akceptacji, cierpliwości, umiejętność kompromisu.

Rozwój intelektualny

W przedszkolu dziecko uczy się przede wszystkim poprzez zabawę. Jest to bowiem podstawowa aktywność, podczas której dziecko może rozwinąć skrzydła wyobraźni. Zabawa ma, ogromne znaczenie dla rozwoju dziecka. Służy zaspokojeniu potrzeby ekspresji, twórczości, dostarcza dziecku wielu radosnych przeżyć. Jest niezbędna dla jego prawidłowego rozwoju. Dlatego należy pamiętać, że dla dziecka zabawa jest przyjemnością, ale również i nauką. Twórcza postawa bawiącego się dziecka, jest wynikiem jego potrzeby poszukiwania, doznawania radości, przeżywania osobistego sukcesu, który jest możliwy właśnie za sprawą zabawy. W zabawie dziecko zdobywa nowe umiejętności, uczy się samodzielnego myślenia, poszerza swoją wiedzę i horyzonty, rozwija wyobraźnię i kreatywność.

Rozwój emocjonalny

Dziecko odkrywa wachlarz emocji i uczuć. Ponadto przyzwyczaja się spędzać czas poza swoją rodziną, rozwija poczucie niezależności oraz umiejętności gwarantujące niezależność. Buduje stabilizację a wraz z nią poczucie bezpieczeństwa.

Rozwój językowy

Dziecko uczy się porozumiewać z innymi przy pomocy zdań w miarę, jak jego zdolności językowe rozwijają się. Trzylatki, które do tej pory niewiele mówiły, nagle stają się rozmowne. Dziecko uczy się jak wyrażać siebie za pomocą słów, uczy się słuchać, w jaki sposób korzystać z języka niewerbalnego w procesie komunikacji. Ponadto już od najmłodszych lat dziecko ma możliwość nauki języka obcego i w ten sposób poszerza swoje kompetencje językowe. W przedszkolu diagnozowana jest wymowa i kompetencje językowe dziecka i w razie konieczności dziecko korzysta z terapii logopedycznej.

Rozwój ruchowy

W przedszkolu dziecko rozwija się w aspekcie psychoruchowym, ponieważ za rozwojem ruchowym, podąża rozwój psychiczny. Zajęcia takie, jak gimnastyka , rytmika, tańce i zawody sportowe, z pewnością przyczyniają się do tego. Oprócz tego podczas tzw. „zajęć stolikowych” dzieci ćwiczą sprawność manualną np. lepiąc z plasteliny, rysując, malując itd.), która stanowi podstawę późniejszej nauki pisania. Zajęcia ruchowe ćwiczą sprawność ruchową i kondycję fizyczną, ale również rozładowują energię. Bardzo dobrym miejscem na spożytkowanie nadmiaru energii dzieci, jest ogród przedszkolny, gdzie przedszkolaki mogą wybawić się do woli na świeżym powietrzu. Znaczenie również mają różnorodne zabawy sportowe, podczas których dziecko poznaje smak rywalizacji, zwycięstwa czy gorycz porażki.
Przedszkole, jak sama jego nazwa wskazuje, jest miejscem, w którym dziecko zostaje przygotowane do szkoły. Dziecko nie tylko uczy się takich umiejętności, jak koncentracja uwagi, ponoszenie konsekwencji swoich działań, reagowania na polecenia, ale także sprzątania po zakończonej zabawie czy też pracy. Dla dzieci, które uczęszczają na zajęcia przedszkolne, przejście do szkoły podstawowej będzie łatwiejsze dla nich jak i dla ich rodziców.
Uczęszczanie dziecka do przedszkola przynosi korzyści zarówno dzieciom, jak i rodzicom. Dzieci zdobywają nowe umiejętności, a rodzice mają czas na pracę zawodową oraz co bezcenne mają możliwość spotkań z innymi rodzicami i specjalistami, mogą nawiązać kontakty w lokalnej społeczności, otrzymać wsparcie i informacje związane z zagadnieniami rodzicielstwa i pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Reasumując, przedszkole:

  • uczy dziecko samodzielności,
  • uczy współdziałania w grupie i życia społecznego,
  • stwarza dziecku okazje do poznawania świata i zdobywania wiedzy,
  • kształtuje i rozwija umysł dziecka,
  • rozwija wyobraźnię i kreatywność,
  • rozwija kompetencje językowe,
  • uczy dziecko czerpać radość z relacji z rówieśnikami i dorosłymi,
  • pozytywnie wpływa na rozwój ruchowy dziecka,
  • przygotowuje dziecko do podjęcia nauki w szkole.

13.06.2015r. z okazji obchodów 20-lecia Przedszkola Publicznego w Gorzycach odbyło się uroczyste nadanie imienia Kraina Uśmiechu naszej placówce.

Kraina Uśmiechu

do góry